Złożoność prac dyplomowych związana jest między innymi z ich budową. W trakcie ich redagowania ustala się konkretną konstrukcję. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na określoną ilość rozdziałów, których nie powinno rozbijać się na zbyt wiele podrozdziałów. Ważna jest także określona liczba wyrazów na stronie oraz liczba stron.
Z uzasadnionych względów podczas redagowania prac magisterskich należy zostawić miejsce na wstawienie wykresów czy tabel. Szczególnie zastosowanie wykresów wpływa korzystnie na estetykę pracy. Podobnie jak do sporządzania tabel, tak i do sporządzanie wykresów bardzo przydatne okazują się narzędzia worda.
Do wstawienia określonego wykresu, który mają zawierać prace magisterskie należy z menu- wstawianie, z paska- ilustracje, zaznaczyć opcję- wykres, po czym otwiera się okno z różnymi rodzajami wykresów. Po dokonaniu wyboru i zaakceptowaniu dany obiekt pojawia się na stronie, a dodatkowo wyświetla się okno- Excela, w którym można dokonywać wszelkich zmian liczbowych, poprzez co zmienia się postać wykresu na stronie.
W wordzie dostępne są różne odmiany wykresów. Poszczególne wartości zaznaczane są kolorowymi polami lub liniami, co zwiększa również czytelność prac magisterskich.