Pisanie prac licencjackich, tak samo jak w przypadku tworzenia jakiegokolwiek innego większego tekstu wymaga dużego nakładu pracy i zorganizowania, choć niektórzy podchodzą do tego "z biegu" i niekiedy radzą sobie z tym równie dobrze. Wiele zależy od nas samych - tego jak czujemy się na siłach i na jakim etapie pisania jesteśmy.
Trzeba wiedzieć, że pisanie prac dyplomowych nie zaczyna się dopiero w momencie gdy siądziemy przed komputerem i zaczniemy pisać w dosłownym tego słowa znaczeniu. Aby móc stworzyć jakiekolwiek prace dyplomowe, trzeba najpierw się do tego przygotować. Nie możemy pisać ich z głowy. Najpierw trzeba zatem zgromadzić materiały w postaci odpowiedniej literatury, a niekiedy także badań i doświadczeń.
Na samym początku dobrze jest też stworzyć pewien plan, według którego pracę będziemy pisać. Jest to rodzaj listy, która ma nam podpowiadać, co chcemy w pracy umieścić, o czym napisać. Ponadto jest nam to potrzebne przeważnie do skonstruowania części pierwszego rozdziału, w którym opisujemy co jest tematem naszej pracy i co będzie znajdowało się w poszczególnych rozdziałach. Trudno jest napisać bez większego przygotowania prace, gdzie wymagane jest przeprowadzenie badań
Nie ma jednej recepty na pisanie prac tak, żeby od początku wszystko było dobrze. Pewne jest natomiast to, że warto do tworzenia pracy podejść z rozwagą i dużą ilością przydatnych materiałów, które powodują, że praca jest bogata pod względem merytorycznym. Mile widziane są także ilustracje sprawiające, że całość jest lepiej zobrazowana i ciekawsza.