Prace magisterskie z psychologii powstają na bazie różnych źródeł i materiałów. Przeważnie wykorzystuje się książki profesorów. Tego typu opracowania są zresztą wymagane jako podstawowe źródła.
Poza tym studenci sięgają do artykułów publikowanych przez naukowców w różnych czasopismach naukowych. Jeśli zna się dobrze język obcy, ma się dostęp do kopalni wiedzy. W internecie znajduje się niezliczona ilość materiałów w języku angielskim. Wiele z nich jest darmowa. Wtedy pisanie pracy idzie jak z płatka.
Gorzej mają ci, którzy nie posługują się sprawnie językiem obcym. Tym pozostają źródła krajowe albo pomoc znajomego, który potrafi szybko tłumaczyć.
Prace magisterskie z psychologii mogą się również odwoływać do prasy codziennej, ale w tego typu publikacjach fachowa wiedza jest bardzo rzadko zamieszczana. Zwykle artykuły dotyczą socjologii, politologii, ekonomii oraz psychologii społecznej.
Przyczynkiem do zamieszczenia takich tekstów są zwykle bardzo ważne wydarzenia w życiu danego kraju, np. wybory, klęski żywiołowe, katastrofy, sytuacje, które wpływają na zbiorowość jako całość, zmieniając jej postawy (np. śmierć papieża).
Niekiedy wartościowe informacje można uzyskać także na konferencjach, sympozjach naukowych, gdzie uczeni wygłaszają referaty. Bardzo często są one później publikowane w zbiorze tekstów zaprezentowanych na danym spotkaniu.