Nie każdy student wie, jak wygląda pisanie pracy dyplomowej. Na promotorze spoczywa obowiązek przedstawienia zasad tworzenia dzieła naukowego, które będzie podstawą przyznania tytułu zawodowego (licencjata, inżyniera lub magistra) jego autorowi. Promotor musi wyjaśnić kwestie warsztatowe, czyli: jak pisać, jak zacząć, jak zbierać materiały, jak przygotować bibliografię, jak wykorzystywać źródła, żeby nie zostać posądzonym o plagiat.
Niestety, nie każdy opiekun seminarzysty tak podchodzi do sprawy. Dlaczego? Niektórzy nie mają czasu (choć pobierają pieniądze za - rzekome - prowadzenie studentów), innym się nie chce, jeszcze inni wychodzą z założenia, że studenci to wiedzą.
Bez względu na powód niewiedzy, znajomości warsztatu autora pracy dyplomowej, taka osoba powinna zgłosić się po pomoc. W przeciwnym razie pisanie pracy będzie trwać bardzo długo albo - co gorsze - zostanie ona napisana nieprawidłowo i cały wysiłek pójdzie na marne. Oczywiście należy tego uniknąć. Jak?
Należy skontaktować się z osobami, którym pisanie pracy nie nastręcza trudności. Oni mają za sobą bardzo wiele dzieł naukowych, opracowań, prac zaliczeniowych. Dysponują wiedzą i doświadczeniem. Jeśli trzeba, wesprą też materiałami bądź pomogą w ich kompletowaniu, wskażą źródła informacji. Z nimi pisanie pracy będzie przebiegać szybciej i będzie praktycznie bezstresowe.